Mindig azt mondom, hogy nem a jó ötlet a lényeg, hanem az, hogy az ötlet egyáltalán megvalósul-e.
Bárkivel is ülök le beszélgetni, hamar kiderül, hogy van a fejében egy lehetséges vállalkozás, projekt, termékötlet, amit majd egyszer, ha éppen lesz rá alkalom, meg akar valósítani. Ezek az ötletek aztán jellemzően az asztalfiókban maradnak.
Amikor startupokkal dolgoztam együtt az inkubátorban, az első dolgok között azt tanultam meg, hogy elsősorban nem az ötletekbe fektetjük a pénzt, hanem az emberekbe. Azt figyeltük, hogy melyek azok a csapatok, ahol megvan az a drive, ami el tudja juttatni az akármilyen ötletet is a megvalósulásig.
De miért olyan nehéz az álmokat valóra váltani?
Ennek persze sok oka lehet, de a tapasztalataim alapján az egyik legerősebb az, hogy a kreatív folyamat és a kivitelezés gyakran két különböző személyiség- és készségprofilt igényel. Az ötletgazdák általában kreatívak, vizionáriusok, akik képesek új és innovatív dolgokat elképzelni. A megvalósítók ezzel szemben rendszerezettek, analitikusak, és képesek a részletekre figyelni. Mindkét szerep nélkülözhetetlen, de ritkán található meg egy személyben, és sajnos az ötlet megálmodása ugyan nagy dolog, de gyakorlati kivitelezés nélkül nem sokat ér.
A sikeres projektekhez elengedhetetlen egy olyan ember, aki képes az ötleteket struktúrált formában megvalósítani. Ez az ember lehet egy projektmenedzser vagy termékmenedzser, aki átlátja a folyamatokat, kézben tartja a feladatokat, ütemezi a munkát és biztosítja a folyamatos kommunikációt az érintettek között. Gyakran előfordul, hogy az ötletgazda nem rendelkezik ezekkel a készségekkel, vagy egyszerűen túl elfoglalt ahhoz (hiszen például fejlesztőként ő írja épp a startup szoftverét, vagy zenészként a dalokat), hogy minden részletre figyeljen. Ilyenkor válik nélkülözhetetlenné egy tapasztalt megvalósító jelenléte.
És hát a projektek elakadásának egyik legfőbb oka az, hogy az ötletgazdák nem ismerik fel időben, hogy szükségük van egy ilyen típusú segítségre. Több startupnál is láttam, hogy akkor merült fel bennük először ez a gondolat, amikor a befektető jelezte, hogy szerintük szükség lenne menedzsmentre a cégben. A sikeresebb startupok általában meg is fogadták ezt a tanácsot, de többeket láttam elbukni azon, hogy elhitték, képesek egy személyben csinálni mindent.
Az álom megvalósítása tehát nemcsak szakmai tudást, hanem folyamatos fókuszt és elkötelezettséget is igényel. A projektmenedzserek feladata, hogy ezt a fókuszt és elkötelezettséget biztosítsák, és minden erőforrást mozgósítsanak a siker érdekében, reagáljanak a változásokra, tárgyalásokat folytassanak, és megteremtsék azt a környezetet, amiben az ötletgazda valóra tudja váltani a vízióját.